Dlaczego higiena powiek jest ważna?

Czym jest i jak powinna wyglądać prawidłowa higiena brzegów powiek?
O co chodzi z filmem łzowym?

Autorka: lek. med. Monika Łazicka-Gałecka, specjalista chorób oczu

Dlaczego higiena powiek jest ważna?

Żeby wyjaśnić, dlaczego higiena powiek jest tak istotna trzeba poznać kilka podstawowych informacji dotyczących budowy i funkcjonowania oka.

Jak wygląda oko?

budowa oka

Przezroczysty film łzowy pokrywa powierzchnię oka, którą chroni przed szkodliwymi czynnikami. Składa się z trzech warstw:

  • wewnętrzna śluzowa,
  • środkowa składająca się z wody,
  • zewnętrzna – lipidowa.

Warstwa śluzowa znajduje się bezpośrednio na powierzchni oka. Ze względu na swoją lepkość pozwala na utrzymywanie się filmu łzowego na rogówce. Największą objętość filmu łzowego zajmuje warstwa wodna. Jej zadania to: dostarczanie tlenu do rogówki, nawilżanie rogówki, niwelowanie drobnych nieregularności powierzchni rogówki. Najbardziej zewnętrznie znajduje się warstwa lipidowa. Jej głównym zadaniem jest hamowanie odparowywania warstwy wodnej oraz utrzymywanie stabilności filmu łzowego i zapewnienie odpowiedniego napięcia powierzchniowego. Ze wszystkich warstw filmu łzowego warstwa lipidowa jest najbardziej podatna na uszkodzenia.

Warstwa, która chroni przed wysychaniem

Warstwa lipidowa chroni łzy przed nadmiernym parowaniem. Lipidy (czyli tłuszcze) produkowane są w gruczołach powiekowych (gruczoły Meiboma) i rozprowadzane są po powierzchni oka podczas mrugania. Najczęściej spotykaną formą zespołu suchego oka jest postać wywołana dysfunkcją gruczołów Meiboma. W schorzeniu tym wydzielina gruczołów jest zbyt gęsta i zatyka ich ujścia uniemożliwiając przedostanie się tłuszczu do filmu łzowego. Sprawia to, że dochodzi do zbyt dużego odparowywania łez z powierzchni oka. Często wtórnie oko próbuje zrekompensować nieprawidłowości w nawilżeniu oka poprzez nadmierną produkcję warstwy wodnej, która nie mogąc utrzymać się na powierzchni oka, wywołuje łzawienie. Przewlekłe zablokowanie ujścia gruczołów Meiboma doprowadza do ich rozdęcia, co objawia się podrażnieniem i pogrubieniem brzegu powiek, uczuciem ciała obcego i dyskomfortem. Długo zalegająca wydzielina, ponadto staje się pożywką dla bakterii i pasożytów. Może to sprzyjać powstawaniu jęczmieni, gradówek oraz częstszemu występowaniu zapalenia spojówek.

Dlatego bardzo ważne jest, żeby dbać o brzegi powiek tak, żeby nie zatykały się ujścia gruczołów, a do tego niezbędna jest właściwa higiena brzegów powiek.

Prawidłowa higiena powiek

Każdy, nawet gdy nie ma objawów chorobowych, powinien codziennie wykonywać higienę powiek. W przypadku objawów chorobowych należy to wykonywać nawet kilka razy dziennie.

Prawidłowa higiena brzegu powiek obejmuje trzy etapy:

Istotnym elementem leczenia zapalenia brzegu powiek jest uzupełnianie warstwy tłuszczowej filtru łzowego poprzez stosowanie preparatów nawilżających wzbogaconych o substancje tłuszczowe np. SOFTEYE LIPID.

Dowiedz się więcej jak dbać o oczy stosując wyroby medyczne Softeye

Wyrób medyczny