Masaż oka to bardzo ważny element higieny powiek. Jest też istotnym elementem leczenia w przypadku zespołu suchego oka i zaburzeń warstwy lipidowej filmu łzowego.
Przed przystąpieniem do masażu należy rozgrzać powieki, żeby zmiękczyć zastygłą wydzielinę łojową wytwarzaną przez gruczoły Meiboma (gruczoły umiejscowione są w brzegach powiek). Stosuje się w tym celu ciepłe, suche okłady. Muszą być rozgrzane do odpowiedniej temperatury około 40-45 stopni i trzymane na oku przez minimum 5 minut. Badania pokazują wręcz, że gdy czas ogrzewania wydłuży się do 10-15 minut grubość warstwy lipidowej filmu łzowego zwiększa się o 100%. Dla przypomnienia - to właśnie warstwa lipidowa na filmie łzowym odpowiada za to, że nie traci on wody.
Ciepły, rozgrzewający kompres żelowy (taki, jak np. w SOFTEYE BLEPHA+) nadający się do wielokrotnego użycia jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Jest bardzo prosty w użytkowaniu - wystarczy zagrzać go pod ciepłą wodą. Po osiągnieciu właściwej temperatury kompres zmienia barwę z pomarańczowej na żółtą.
Po ogrzaniu powiek można wykonać masaż palcami. Powinien on być delikatny, ale zdecydowany i odbywać się w kierunku ujść gruczołów znajdujących się w krawędzi powiek. Powiekę dolną masujemy więc z dołu do góry, a powiekę górną - z góry ku dołowi. Masaż wykonuje się okrężnymi ruchami wzdłuż linii rzęs, nie masuje się skóry wokół oczu. Masaże powinny być stosowane regularnie.